W zakresie uzyskiwania wykształcenia zawodowego:
- Uczniowie przygotowujący się do zawodu będą zdawać egzamin lub egzaminy potwierdzające kwalifikacje
- Ilość tych egzaminów jest związana z tym, ile kwalifikacji wyróżniono w konkretnym zawodzie
- Kształcenie zawodowe zostało ściślej powiązane z kształceniem ustawicznym
- Zawodu można się uczyć także poza szkołą.
Jesteś uczniem technikum, to będziesz zdawał egzamin lub egzaminy potwierdzające kwalifikacje konieczne do wykonywania wybranego przez Ciebie zawodu. Zanim zastanowimy się, w jaki sposób możesz się do tych egzaminów przygotować, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tego egzaminu.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie mogą zdawać:
- Uczniowie zasadniczych szkół zawodowych, techników, szkół policealnych
- Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, techników i szkół policealnych
- Osoby, które ukończyły kwalifikacyjny kurs zawodowy.
Egzamin zawodowy jest także przeprowadzany jako egzamin eksternistyczny. Do takiego egzaminu będą mogły przystąpić osoby, które ukończyły ośmioletnią szkołę podstawową lub gimnazjum oraz co najmniej dwa lata kształciły się lub pracowały w zawodzie, w skład którego wchodzi kwalifikacja, którą ma sprawdzić ten egzamin. Jeśli będziesz chciał zdobyć nowe kwalifikacje, będziesz mógł ukończyć kurs kwalifikacyjny związany wyłącznie z wybraną przez Ciebie kwalifikacją. Możesz także przystąpić do egzaminu bez uczęszczania na kurs, jeśli wykażesz, że przez dwa lata pracowałeś w danym zawodzie.
Egzamin zawodowy składa się z dwóch części:
- Część pisemna to test składający się z 40 zadań wielokrotnego wyboru. W każdym pytaniu tylko jedna odpowiedź będzie prawidłowa. Na jego rozwiązanie masz 60 minut.
- Część praktyczna to jedno zadanie praktyczne. Na jego wykonanie masz od 120 do 240 minut. Czas na wykonanie jest zróżnicowany ze względu na kwalifikacje w zawodzie. Zapoznaj się z informatorami dotyczącymi kwalifikacji w zawodzie, do którego się przygotowujesz. Tam znajdziesz informacje, ile egzaminów będziesz musiał zdać i ile czasu przewiduje się na egzamin potwierdzający określoną kwalifikację.
Egzaminator w tej części egzaminu będzie oceniał:
- Jakość rezultatu końcowego: wyrobu, usługi lub dokumentacji
- Jakość rezultatu pośredniego
- Przebieg wykonania zadania, czyli przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zgodność z metodami i technologiami właściwymi dla zadania.
Aby zdać egzamin musisz uzyskać:
- z części pisemnej przynajmniej 50% punktów możliwych do zdobycia
- z części praktycznej przynajmniej 75% punktów możliwych do zdobycia.
Są to bardzo ogólne wskazówki. Trudno jest jednak przedstawić konkretne wymagania dla 193 zawodów, z których:
- 23 składają się z 3 kwalifikacji zawodowych
- 72 składają się z 2 kwalifikacji zawodowych
- 98 to zawody z jedną kwalifikacją zawodową.
Informacja, z ilu kwalifikacji zawodowych składa się zawód, który wybrałeś, jest dla Ciebie bardzo istotna. Liczba kwalifikacji oznacza jednocześnie liczbę egzaminów, które musisz zdać. Popatrz na przykłady.
Tomek chce zostać technikiem organizacji reklamy. Ten zawód składa się z 2 kwalifikacji:
- Sprzedaż produktów i usług reklamowych
- Organizacja i prowadzenie kampanii reklamowej.
Tomek będzie zdawał dwa egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Monika marzy o tym, aby być florystką. Jest to zawód składający się z jednej kwalifikacji:
- wykonywanie kompozycji florystycznych.
Monika musi zdać jeden egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie.
Igor wybrał zawód technika teleinformatyka. Ten zawód składa się z 3 kwalifikacji:
- uruchamianie oraz utrzymanie terminali i przyłączy abonenckich
- projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami
- montaż i eksploatacja sieci rozległych.
Igor będzie zdawał trzy egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie.
Jak pewnie sam zauważyłeś, inaczej wygląda sytuacja ucznia, który przygotowuje się do zawodu z jedną kwalifikacją niż ucznia zdobywającego zawód składający się z dwóch lub trzech kwalifikacji. Dodatkowo uczniowie technikum – jeśli chcą podjąć dalszą edukację na uczelni wyższej – muszą jeszcze zdać maturę. Tym bardziej przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikację w zawodzie trzeba dobrze zaplanować. Jeśli będziesz zdawał dwa lub trzy egzaminy, zorientuj się wcześniej, jak to jest zorganizowane w Twojej szkole. Możesz na ten temat porozmawiać z wychowawcą, doradcą zawodowym lub z dyrektorem szkoły. Pamiętaj – nie musisz wszystkich egzaminów zdawać na koniec nauki w szkole. Nie musisz także zdawać wszystkich w tym samym czasie. Możesz to sensownie zaplanować i rozłożyć w czasie.
Po zdaniu egzaminu z danej kwalifikacji otrzymasz dokument – świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie. Dopiero wtedy, gdy uzyskasz wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w Twoim zawodzie oraz osiągniesz poziom wykształcenia wymagany dla tego zawodu, będziesz mógł otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje w wyuczonym zawodzie.
Teraz zastanówmy się, co możesz zrobić, aby dobrze i efektywnie przygotować się do egzaminu potwierdzającego kwalifikację w zawodzie. Przede wszystkim musisz dokładnie wiedzieć, co będzie sprawdzane i oceniane. Ten egzamin sprawdza poziom opanowania przez Ciebie wiedzy i umiejętności z zakresu danej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie. To jest bardzo ważna podpowiedź! Oznacza to, że musisz wykazać się wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami. Twoi nauczyciele na pewno dokładnie zapoznają Cię z wymaganiami egzaminacyjnymi. Możesz zapoznać się z nimi także w Informatorze o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie… (tu możesz wpisać nazwę zawodu, do którego wykonywania się przygotowujesz). Informatory znajdziesz na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl) lub na stronach komisji okręgowych. Warto, abyś zajrzał do tych informatorów, tym bardziej, że są w nich zamieszczone przykładowe pytania z części pisemnej oraz zadania z części praktycznej.
Aby dobrze przygotować się do egzaminu zawodowego, potrzebujesz:
- Wiedzy o egzaminie
- Wiedzy zawodowej
- Umiejętności zawodowych.
Wiedzę o egzaminie możesz uzyskać:
- Od wychowawcy klasy
- Od nauczycieli
- Od doradcy zawodowego
- Z informatorów o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie.
Im więcej będziesz wiedział o egzaminie, o jego organizacji i przebiegu, o kryteriach oceny, tym pewniej będziesz czuł się podczas zdawania części pisemnej i praktycznej. Warto wcześniej przećwiczyć typowe pytania z testu i ćwiczenia z części praktycznej. Wykonując te zadania, możesz także sprawdzić i przećwiczyć rozplanowanie poszczególnych czynności
w czasie przeznaczonym na egzamin.
Wiedzę zawodową możesz rozwijać poprzez:
- Systematyczną naukę
- Aktywny udział w zajęciach proponowanych przez szkołę
- Czytanie prasy branżowej
- Odwiedzanie branżowych stron internetowych
- Uczestniczenie w branżowych spotkaniach, seminariach konferencjach, pokazach
- Aktywne uczestniczenie w szkoleniach organizowanych przez firmy z wybranej przez Ciebie branży.
Najważniejsza jest systematyczna praca w szkole. Twoi nauczyciele znają podstawę kształcenia w Twoim zawodzie i realizują założenia zawarte w tym dokumencie.
W podstawie kształcenia opisany jest zestaw koniecznych w tym zawodzie umiejętności oraz kompetencji społecznych. Wskazany jest także obszar wiedzy, którą musisz się wykazać podczas egzaminu pisemnego. Wymagania egzaminacyjne sprawdzają, na ile opanowałeś te wymagania. Zaufaj nauczycielom. Im też zależy na tym, abyś zdał egzamin. Praca w szkole to jednak plan minimum. Jeśli chcesz się rozwijać zawodowo, korzystaj z pozaszkolnych możliwości rozwijania swoich kompetencji. Większość z nich jest bezpłatna – np. prasę branżową znajdziesz w szkolnej bibliotece, a bezpłatne szkolenia często są organizowane przez firmy promujące swoje produkty. Jeśli zależy Ci na szkoleniach lub konferencjach, za które musiałbyś zapłacić, zapytaj organizatorów, czy nie potrzebują wolontariuszy. Za pomoc przy pracach organizacyjnych możesz uzyskać dostęp do tych spotkań i jednocześnie do najbardziej aktualnej wiedzy zawodowej.
Umiejętności zawodowe możesz rozwijać poprzez:
- Aktywny udział w warsztatach i praktykach organizowanych przez szkołę
- Dodatkowe praktyki zawodowe realizowane na przykład podczas wakacji
- Staże
- Wolontariat
- Udział w szkoleniach i seminariach zawodowych.
Umiejętności zawodowe to podstawa. Dobrze wykorzystaj czas na warsztatach i praktykach szkolnych.
Pytaj!
Ćwicz!
Powtarzaj!
Nie bój się nie wiedzieć!
Praktyki to czas, kiedy masz prawo nie wiedzieć i masz prawo popełniać błędy. Po prostu masz prawo się uczyć. Jednak od Ciebie zależy, jak ten czas wykorzystasz. Jeśli próbujesz „załatwić” sobie praktyki w miejscu, w którym nie napracujesz się i w którym nikt nie będzie od Ciebie wymagał zaangażowania, to nie dajesz sobie szansy na nauczenie się konkretnych umiejętności. Jeśli zależy Ci na profesjonalizmie, to ucz się od najlepszych! Zadbaj o to, aby praktyki realizować u najlepszych w branży. To będzie procentować nie tylko na egzaminie, ale co ważniejsze, także na rynku pracy.